Arama:

Dekorasyonda halının önemi, halı seçimi ve halıda renk

Temel doğruları bildiğiniz takdirde halıyla mekanı dekore etme kolaylaşır. Halınızın zarif bir arka plan öğesi mi yoksa mekanın dikkat merkezi mi olmasını istersiniz? Bu aslında işe başlamanın ilk adımı olacaktır. Eğer tercihiniz zarif bir arka plandan yanaysa, o zaman doğal renk gruplarından yana bir tercih yapmanız yeterlidir. Toprak tonları, bej ve griler bu isteğinize uygun seçimler olacaktır.

      Eğer halınızın dikkat çekmesini ya da mekanda baskın ve belli bir etki yaratmasını istiyorsanız, o zaman da nefti yeşil ya da hoş bir bordo gibi göze çarpan renkler işinize yarayacaktır. Mobilyalarınız ister eski ister yeni olsunlar, renk seçiminizde önemli rol oynar. Eğer mobilyalarınız koyu renkteyse, örneğin siyah deri, kahve süet, koyu meşe ya da kiraz ağacındansa, mobilyanızın kendini çok daha güzel göstermesi adına daha açık renkleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

      Eğer koyu renkte bir halıyı koyu bir mobilya takımıyla kullanırsanız, bu pek doğru olmaz. Çünkü herhangi bir görsel tezatlık sergilemeyecektir. Söz konusu kontrastı oluşturmak için açık renkli mobilya takımları koyu renkteki bir halıyla daha uyumludur. Aynı şekilde halının rengi de ortadan koyuya değişen tonlarda seçilmelidir.

      Yaşam stiliniz de seçimizdeki diğer önemli bir unsurdur. Örneğin çocuklarınız ya da evde beslediğiniz hayvanlarınızın olması tüm bu dekorasyon kararlarınızı yakından etkileyecektir. Çocuklu ve evcil hayvan besliyorsanız muhtemelen açık renkli halılardan uzak durmayı tercih edeceksinizdir. Bu yaşam koşullarıyla, halınızın temizliği kesinlikle zorlaşacaktır. Buna rağmen hala açık renkli halı kullanmakta ısrar ediyor ya da kullanmak zorundaysanız, o zaman daha karmaşık desenli bir halı ya da berber bukleli halıları tercih etmeniz yerinde olacaktır.

      Bazı durumlarda, halı renginizi ev ya da odada bulunan bir başka dekoratif nokta ya da cisme dayanarak da seçmek isteyebilirsiniz. Bu dekoratif obje pencere süsü, mobilya üzerinde yer alan kumaş ya da bir yatak örtüsü olabilir. Buna rağmen bir şeyi akıldan çıkarmayın; eğer halınızın rengini evdeki demirbaş olmayan, bir diğer deyişle süreklilik taşımayan başka bir objeye dayandırırsanız, ileride mekan genelinde uyum ve düzenleme yapmakta zorlanabileceğiniz bir halı rengine bağlı kalarak idare etmek zorunda kalabilirsiniz. Halı bir tür yatırım aracıdır. Halı yatak örtüsü ya da diğer elden çıkarılabilir objeler kadar kolay ve hızla değiştirilebilecek ya da ikame edilebilecek bir öğe değildir.

      Halılar aynı zamanda mekana belli ölçüde sıcaklık katarken aşırı sıcak ve soğuklara karşı izolatör görevi yapar.

      Ayrıca halı genelde dekorasyonun temelini oluşturduğundan ve mekanda oldukça geniş alanları kapladığından, genel renk ve kumaş düzenlemesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Halı bir mekanda sadelik, rahatlık, yumuşaklık ve yaşanabilirlik sağlayabilir ve o ortamı kişiselleştirmenin en kolay yollarından biri olabilir. Tercihe göre doğal bir renk seçimi ile arka plan yaratılabileceği gibi canlı bir odak noktası da yaratılabilir. Böylelikle, yaşam tarzınız ve evinize en uygun halıyı bulmak için nasıl yaşadığınızı ve evin genelinde nasıl bir his yaratmak istediğinizi etraflıca bir düşünün.

Halı alırken nelere dikkat edilmeli?
Halı Alırken Dikkat Edilecekler       Bir halı mekanın genel görünümünde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu noktada sizin için en doğru halıyı seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Halı satın alırken bu önemli noktaları bir ölçüde değerlendirmeniz makul ve uzun vadede işinize yarayacak bir halı seçmenizi kolaylaştıracaktır.

      Halı satın alırken oldukça fazla seçeneğiniz bulunur. Aynı şekilde size sunulan oldukça fazla fiyat aralığı mevcuttur. Aslında tüm bu seçeneklerin varlığı ilk bakışta karar vermenizi zorlaştırabilir. Ancak bazı önemli noktalar istediğiniz mekanda muhteşem bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle var olan halı stillerini ve bunları hangi oda ya da odalarda kullanacağınız konusunu etraflıca değerlendirmeniz gerekecektir. Örneğin odanız geleneksel mi yoksa modern çizgilere mi sahip? Yoksa antikalarla dolu bir odanız mı var?

Klasik mi modern mi?
      Eğer odanız güzel antikalarla doluysa, o zaman klasik bir el halısı kullanmanız uygun olacaktır. Halı seçimindeki önemli faktörlerden biri de halının yerleştirileceği alan ve etrafında bulunan renklerdir. Renk odadaki havayı doğrudan etkiler. Örneğin açık renkler mekanda olduğundan daha geniş bir hava yaratacaktır. Seçilen renkler koyulaştıkça oda daha küçük ama daha sıcak bir görünüm sergiler. Çoğunlukla halıların bakımlar diğer zemin kaplamalarına nazaran çok daha ekonomiktir.

Akustik özellikler
      Halılar aynı zamanda bazı akustik değerlere de sahiptir, çünkü sesleri emer ve böylelikle ev veya ofisinizdeki ortamın kalitesini arttırır. Günümüzde artan taşıt ve ağır iş makinelerinden ötürü adeta gürültü kirliliği yaşadığımızı, buna ek olarak iç mekanlarda telefon, faks, bilgisayar ve klimalardan kaynaklanan sesleri de göz önünde bulundurursak, halının bu akustik özelliklerinin zemin kaplaması seçerken ne denli önemli rol oynadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

Havın şekli
      Bir halının değeri de havının yüksekliğine bağlı olarak, bukle ya da kesik havlı olarak gereken kurulum yöntemiyle saptanır. Halının kalitesi arttıkça odada sıcak ve samimi bir hava yaratan izolasyon özelliklerinin sağladığı enerji tasarrufu de artar. Kaygan olan diğer sert zemin ve linolyum kaplamalara karşın, halı hem kaymaz özellikler sunarken aynı zamanda amortisör özelliği gösterir.

      Kısa havlı halılar özellikle tekerlikli koltuklar için oldukça uygun bir yüzey hazırlar. Bunun yanında fiziksel rahatsızlarından ötürü koltuk değneği ya da baston kullananlar için de oldukça güvenli ve kaymayan düz bir zemin sunar. Halıda birçok insana çekici gelen onun genel görünüm, renk ve estetik özellikleridir. Seçim yapmakta zorlanacağınız çok büyük bir renk, desen, model ve şekil çeşitliliği bulunur.

Halının stili
      Hangi stili seçeceğiniz büyük ölçüde odanın boyutları ve genel dekoruna göre değişecektir. Bu açıdan halıyı ister odanın en dikkat çeken öğesi veya odanın genel görünümü içinde uyum sergileyen ve fazla göze çarpmayan bir türde seçebilirsiniz. Bu tamamıyla size kalmış bir seçim olmakla birlikte unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır; o da bir odanın genel görünümünü baskın, yanlış seçilmiş renkteki ve mekanın genel görünümüyle oldukça uyumsuz olan bir halıdan daha hızlı yok edebilecek bir şey olmadığıdır.

Dayanıklılık
      Dayanıklılık halının görünümü için çok önemlidir. Eski görünmeye başlaması ve yenisiyle ikame edilmesinden önce ne kadar hoyratça ya da düzgün kullanıldığı önemlidir. Leke tutacak mı, kirlenmeye karşı dirençli mi ya da küflenmeyen yapıda mı? Renkleri soluyor mu? Veya halı yanmaz yapıda mı? Yeni bir halı satın alırken satış görevlisine halıya ilişkin tüm bu soruları mutlaka sorun.

      Düşünülmesi gereken diğer nokta ise seçtiğiniz halının ne kadar süre ilk günkü şeklini koruyacak olmasıdır. Birkaç yıl içerisinde renklerin solduğunu göz önünde bulundurursanız, özellikle duvardan duvara halınızın rengiyle yeni döşenecek halınızın renklerini birbirine uydurmanız bu açıdan da zor olacaktır.

Fiyat
      Fiyat da önemli bir diğer konudur. Öncelikle halının size ne kadara mal olacağını öğrenin. Halı için altlık kullanmanız gerekecek mi? Ek yerlerine yönelik sorun yaşanacak mı? Halının döşeme ücreti ne olacak? Satın aldığınız halının bakımına ilişkin tüm bu ayrıntıları öğrenin. Ayrıca örneğin halınız zarar gördüğünde ve tamir edilmesi gerektiğinde tüm bu harcamaların maliyetinin ne olacağını sormaktan kaçınmayın.

Karşılaştırma
      Bu nedenle eğer daha sonra aynı halıyla diğer odaları döşemek istiyorsanız, bu işlemi bir seferde birçok odaya yapmanız ilerleyen zamanda sorun yaşamamanız adına doğru bir karar olacaktır. Son olarak, halı alırken bu denli çok seçeneğin olduğu bir alanda tek bir marka ya da firmaya bağlı kalmayın. Birden fazla firmanın ürünlerini inceleyerek seçim yapmanız tüm ürünlerin avantaj ve dezavantajlarını rahatlıkla değerlendirmeniz açısından faydalı olacak ve size en uygun halıyı seçmeniz konusunda daha geniş bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Halının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
      Kullanılacak zemine uygun kalitede halı almak çok önemlidir ve bunu seçerken halının performansını anlayabilmek adına ürün tanıtım broşüründeki bilgilerden yararlanmak işin püf noktasıdır. Bu broşürlerde verilen değerlere ve halının serileceği zeminin kullanım yoğunluğuna göre uygun halıya karar vermek mümkündür. Broşürlerde genellikle ürünün yoğun kullanıma dayanıklılığı 5 üzerinden değerlendirilir. Yoğun kullanıma dayanıklı yerlerde 5-4 arası değerlerdeki halılar, kullanımın daha az olduğu yerlerde ise 3-2 arası değerlerdeki halılar tercih edilmelidir. Halının yumuşaklık durumu, aşınmaya direnci, kırışma yoğunluğu ve keçesi gibi faktörler, halının kalitesini belirleyen kriterlerdir.

Halı Çeşitleri, Halının Dokusu Halı Dokusu
      Halının dokusu, kullanıldığı odanın karakterini belirler. Ciddi tarzda, kesik havlı kadife Saksony veya sıcak bir görünüş katan Berber bukle bir halının tercihi farklı atmosferlerin yaratılmasını sağlar. Seçilen halının rengi kuşkusuz sizin hayat tarzınızı ve kişiliğinizi ifade edecektir. Halının ömrünün uzun olmasını ve performansını etkileyen faktörleri bilmek halı kullanmak isteyenler için önemlidir.

Elyaf Çeşitleri
      Polypropylen: Günümüz halı pazarındaki halılar içinde lekeye en dayanıklı halı elyafı olefindir. Bu elyafların rengi, lifin üretim aşamasında verilir, elyaf sonradan boyanmaz. Buna “solüsyon boyama” denir. Hem iç, hem dış mekanlarda bu elyaftan üretilen halılar tercih edilir, çünkü bu elyaf neme, küfe, lekeye ve statik elektriğe dayanıklıdır. Fakat bu elyaflar naylona göre daha çabuk yatar. Polypropylen Berber bukle halılarda kullanılır.

      Naylon: Bu elyaf, olefinden daha güçlüdür, ama lekelere olan dayanıklılığı daha azdır. Dayanıklılığı yüksek olduğu için naylon en popüler elyaftır.

      Polyester: Naylon ve polypropylende kullanılan hammaddeye benzer bir plastikten polyester üretilir. PET polyester, geri-dönüşüm kutularına atılmış plastikten üretilir. Polypropylen elyafındaki yatma problemine polyesterde de rastlanır. Polyester her zaman solüsyon boyama yöntemiyle boyanmaz ve olefin elyafı kadar da lekeye dayanıklı değildir. Polyester elyafının fiyatı naylondan daha ucuzdur.

      Yün: Bu elyaf diğerleri arasında en pahalı olanıdır ve bu yüzden sadece lüks halılarda ve parça halılarda kullanılır. Yün elyaf, yoğun halılarda kullanıldığı ve yumuşaklık hissi yarattığı için beğeni kazanmıştır. Yün elyaflı halı alırken, halının yoğun olduğundan emin olun.

      Pamuk: Pamuk elyafı yumuşaktır, ama yatmaya ve lekelere dayanıklı değildir. Pamuk elyaf nemi emdiği için zor temizlenir.

      Akrilik: Bu elyaf, yünün yumuşaklığını daha ucuza sağlar. Neme ve küfe dayanıklıdır. Aşınmadığı için banyo paspasları için uygun bir elyaftır.

Hav Ağırlığı
      Hav ağırlığı, m2’ye düşen elyafın ağırlığı ile ölçülür. Elyafın sıklığı direkt olarak halının kalıcılığını ve performansını etkiler. Hav ağırlığı fazla olan halı daha dayanıklıdır ve daha pahalıdır. Hav ağırlığını üründe olduğundan fazla söyleyen satıcılara dikkat etmek gerekir.

Büküm
      Halının bir metre uzunlukta birimindeki elyafların ipliklerin birbirine bükülebilme sayısı hesaplanır. Bu sayının çok oluşu halının da kaliteli olduğunu gösterir. Yüksek büküm sayısına sahip halılar düzleşmeye ve ezilmeye dayanıklıdırlar. İpliklerin sabitlenme işlemi ipliklerin birbirlerinden ayrılmamasını garantiye alır ve halıya dayanıklılık katar. Sıkı ve çok sayıda yapılan bükümler halının ezilme ve düzleşmeye karşı dayanıklılığını arttırır.

Yoğunluk
      Halı elyaflarının ilmek sıklığı, halının yoğunluğunu belirler. Halıda ne kadar çok iplik kullanılırsa halının yoğunluğu ve yüz ağırlığı o kadar artar. Yoğunluğu fazla halılar aşınmaya ve düzleşmeye daha dayanıklıdır. Halının yoğunluğunun fazla olması, görünüşünün de daha iyi olmasını sağlar, ayrıca daha rahat yürünen bir zemin oluşturur.

Halı Altlığı
      Halı altlığı, halının alt bölümünde vatka görevi görür. Halı altlığının kullanımı, halının yalıtım özelliklerini arttırır, halının yürümeden aşınmasını azaltır, güzel görünümünün korunmasını uzatır ve rahatlık sağlar. Halı altlığının farklı kalınlıkları vardır. Halı altlığı hem iş yerlerinde hem de evlerde kullanılır. Halı keçesi, üretan, Hint keneviri, sentetik elyaf ve kauçuktan yapılır.

Halıda Renk Seçimi
Halının Renginin Seçilmesi       Halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek mümkündür.

      Halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Ayrıca odanın büyüklüğü, güneş alıp almaması gibi özelliklerde halı rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

      Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

      Renk seçimi, odalarda farklı etkiler yaratmak için yapılır. Bu etkiler ferahlık, sıcaklık ve soğukluktur. Ayrıca halıda seçilen renk, zemini ne kadar vurgulamak istediğinizle de alakalıdır. Evinizin zeminini dekorasyon içinde ön plana çıkarmak istemiyorsanız, halınızı nötr renkli ve desensiz seçebilirsiniz. Bu sayede evinizin mobilyalarını ön plana almış olursunuz. Eğer mobilyalarınızın yeterince göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine çekmek gerektiğini düşünüyorsanız; halınız açık renkli ve desenli olmalıdır.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Tercihi
      Odalarda istenen ortamın sağlanmasında kuşkusuz renklerin etkisi büyüktür. Odayı daha sıcak yapmak için sarı, portakal rengi veya kırmızı gibi renkler seçilmelidir. Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya yeşil gibi renkler tercih edilebilir. Odadaki mobilyalar da halının renginin seçiminde önemlidir. Ahşap tonları bazı renklerle asla uyum sağlamaz, ama uyum sağladığı renkler de vardır. Bundan dolayı halı almaya giderken halıların renklerini mutlaka mobilyanızın rengiyle mukayese edin.

Açık ve Koyu Tonların Tercihi
      Açık renkler ferahlatıcı etki verirler. Bej, Krem gibi açık renklerin kullanımı odayı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterecektir.

      Koyu renklerin etkisi ise rahatlatıcı ve sıcaktır. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği odaları daha aydınlık yaparken koyu renklerin ışığı emme özelliği odaya daha karanlık bir görünüm verecektir. Büyük bir halı evde her zaman daha koyu görünür… Zemin büyük bir alandır. Büyük bir zemini kaplayan halı, rengi yoğunlaştırır. Bu nedenle aynı halının küçük örneği ile büyük hali arasında koyuluk farkı mutlaka olur.

Kaynak: halionline.net – asyahali.com – kelebekhali.com

Bilişim Şirketi Kurmak İsteyenlere 3 : Ustalardan Tavsiyeler

Uzun bir aradan sonra bilişim şirketi kurmak isteyenlere yazı dizisi devam ediyor. Serinin ilk iki makalesine şuradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda size, dün epeyce sohbet etme imkanı bulduğum Şamil Yıldırım’ın -ki kendisi çok uluslu şirketlerde üst düzey görevlerde bulunmuş ve şu anda Türkiye’nin önde gelen birkaç yazılım firmasının sahibi- aktardığı tavsiyeleri ileteceğim. Hem de unutmamak için burayada not düşeyim istedim. Şamil Bey, gerçekten ilk cümlesinden itibaren kendisine inanılmaz saygı duymaya başladığım ve rol model almayı istediğim bir insan. Ayrıca deneyimlerini paylaşmayı oldukça seviyor. Sanırım bu yazı kendisini sevindirecektir.

Tavsiyeleri maddeler halinde sıralayacağım. Yanlız belirteyim belli bir gidişat yok. Sorularınız olursa bana iletebilirsiniz.

Ustalardan Tavsiyeler

I) Genel

 • Gerek iş hayatında gerekse normal yaşamda aklınızı kullanın. Çoğu insan (eğer dikkatli düşünürseniz siz bile) günlük hayatta monoton bir karar alma mekanizması işletiyor. Yani olaylara alışkanlıklarla yaklaşıyor. Oysa bunun yerine olaylara aklınızla yaklaşırsanız, farklı açılardan bakıp muhakeme yeteneğinizi kullanırsanız (örneğin, şöyle yapsak ne olur? böyle yapınca ne kadar zararım ne kadar karım olur gibi) her zaman başarılı olursunuz. Ayrıca iş hayatında yükselmenin birinci kuralı budur.
 • Eğer biryerlerde çalışıyorsanız, ilk önceliğiniz kesinlikle çalıştığınız yerin çıkarlarını gözetmek olmalı. Mesai zamanlarınızı sadece bu yere adayın. Profesyonel olmak bunu gerektirir. Projeleriniz varsa onlarla akşam eve gidince ya da hafta sonları da uğraşabilirsiniz. Kimse size bunun kolay olacağını söylemedi. Ama etik olanı budur.
 • Bir konuda uzmanlaşın. Birçok konuda az birşeyler bilmek yerine sadece bir tek konuda kendinizi uzmanlaştırın.
 • Düzenli olun, sizin ve kadronuzun her hareketi bir takvime bağlı olsun.
 • Önünüzde çok uzun zaman dilimlerini kapsayan planlarınız olsun.
 • İçinde bulunduğunuz adımı tamamlamadan bir diğerine atlamayın.
 • Kuracağınız şirket bir konuda uzman olsun. Devir uzmanlık devri. Eğer başka iş kollarına veya başka hedef kitlelerede hitap etmek istiyorsanız bunu başka şirketlerin çatısında yapın.
 • Şirketinizin kurumsal kimlik çalışmalarını olabildiğince sağlam gerçekleştirin.

II) Proje Yönetimi

 • Projelerinizi ürünleştirin.
 • Ürün geliştirmek için, ilk önce kafanızda bir proje belirleyin. Bunun için girmek istediğiniz sektörü araşırın, ihtiyaçları belirleyin.
 • Hedef sektörde swot analizleri yapın. Güçlü olduğunuz konuları, rakiplerinizin durumlarını, ürünlerini, pazarın durumunu inceleyin.
 • Ürünün özelliklerini belirlemek için, çok iyi bir analiz süreci geçirmelisiniz. 
 • Ürünün geliştirilmesi için hedef sektörden en az 3 farklı şirketle anlaşın. Bunlar pilot kullanıcılar olacaklar. Bu şirketlerle para ile çalışın. Eğer bedavaya yaparsanız size gerekli özeni göstermezler. (Şamil Bey, eğer imkanınız varsa en az 7 şirketle çalışılması gerektiğini söylüyor.) Birden fazla pilot yerle anlaşmanın nedeni, her yerin ihtiyaçlarının farklı olabilmesidir. Eğer tek bir yerle anlaşıp ürünü geliştirmeye başlarsanız, tamamlanmış ürünün hedef kitlenin diğer unsurarına uymadığını görüp çuvallayabilirsiniz ve bütün emekleriniz boşuna gider.
 • Bu şekilde ürünün geliştirilmesi belli bir noktaya geldiğinde, geliştirmeyi durdurup başka yerlerden (örneğin üniversitelerden, yurtdışındaki örneklerden vs) kaynaklar alarak ve pilot şirketlerin sayısını artırarak geliştirme sürecine devam etmelisiniz.
 • Bu arada proje geliştirme süreçlerine bağlı kalarak, ürününüzü olabildiğince profesyonelce hazırlamalısınız.
 • Bu yolu izlememizin nedeni, projeyi pazardaki diğer oyuncuların ürünlerinin önüne geçirmeyi istememiz ve ortaya çıkacak ürünün olabildiğince ayakları yere basan, esnek ve sağlam olmasını istememizdir. Projenin özelliklerini belirlerken kendinize sormanız gereken en önemli soru; insanlar neden benim ürünümü tercih etsin? olamalıdır. Bunun için sebepler yaratmalı, rakiplerden daha yaratıcı olmalısınız.
 • Ürün optimum performansla çalışmalı ve kullanımı olabildiğince kolay olmalıdır.
 • Son olarak ürünün testini mümkün mertebe çok sayıda kişiyle gerçekleştirmelisiniz.
 • Ürünün geliştirilmesini bu şekilde bilimsel ve profesyonel bir yoldan gerçekleştirirseniz hedef kitlenizin size güveni oldukça artacaktır.

III) Pazarlama

 • Yukarıdaki süreçleri tamamlamadan kesinlikle pazarlama evresine geçmeyin.
 • Pazarın durumuna ve rakip ürünlere göre bir fiyat belirleyin. Bu evre çok önemli. Fiyatı dengesiz belirlerseniz (özellikle yeni kurulmuş bir şirket için) rekabette pek bir şansınız kalmaz.
 • Ürünle ilgili bir web sitesi hazırlayın
 • İnternetten veya ticaret odalarından hedef kitlenizin bir dökümünü (email adresleri, telefonlar, adresler vs) çıkartın.
 • İlk önce bütün hedef kitlenize, ürünü tanıtıcı bir e-bülten gönderin. Bu e-bülten olabildiğince kısa ve çarpıcı olmalı. Ayrıca linklerde ürünle ilgili hazırladığınız web sitesine yönlenmeli.
 • 1 gün bekledikten sonra elinizdeki listedeki yerlerden randevular alın.
 • Sabah en geç 8.30 da şirkette toplanın, ufak bir toplantı yapın ve herkes müşterilere dağılsın.
 • Günde en az 3 veya 4 yerle görüşmeye çalışın.
 • İçerisinde katalog, broşür vs olan olabilidiğince dikkat çekici ve yaratıcı bir teklif dosyanız olsun. Görüşmelerde yanınızda bir laptop (netbook olsa daha şık olur) ve mümkünse bir projeksiyon cihazı götürün.
 • Müşteriye gittiğinizde öncelikle karşınızdakine ürünü neden alması gerektiğini 3 maddeyle açıklayın. Daha fazlası aklıda kalmaz. Bu maddeleri müşterinin ihtiyaçlarına göre hazırlanması uygun olacaktır.

Bunlara olabildiğince uymak önemli. Eğer işinizde profesyonel olursanız her zaman tercih edilen siz olursunuz.

Aklımda kalanlar bunlar olmuş. Unuttuklarımı eklemeye çalışacağım. Sizde görüşlerinizi bildirirseniz oldukça yararlı olacaktır.

Dünya’nın önde gelen Yapı Marketleri İstanbul’da…

Türkiye pazarıyla yakından ilgilenen dünya yapı market markaları

16-19 Eylül  2010 tarihleri arasında İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Yapı Market Tedarikçileri Fuarı’nda Türk ürünleri ile tanışarak ileriye dönük önemli satın alma bağlantıları yapacaklar.

 

 Ev tekstilinden banyo malzemelerine, mobilyadan el aletlerine, bahçe aksesuarlarından zemin malzemelerine, boya, izolasyon malzemelerinden, dekorasyon ve aydınlatma ürünlerine kadar, kısaca yapı market raflarında yer alan tüm ürünleri kapsayan fuarı,Türkiye’de bulunan Uluslararası Yapı Market ve yerel Yapı market satın almacılarının yanı sıra Home Depot (2300 mağazası ile ABD, Meksika,Kanada), Mr. Bricolage (760 mağazası ile Fransa, Belçika, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Mauritus, Andora, İspanya,Fas,Tunus,Cezayir, İtalya),Biltema (70 mağazasıyla İskandinav ülkelerinde İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya), mağazalarının satın almacıları ziyaret edecek. Ortadoğu’nun dev yapı market markalarından Saco (27 mağazası ile Suudi Arabasitan), Kuzey Afrika’nın önde gelen marketi Bricoma (4 mağazasıyla Fas) fuara geliyor.

Dünyanın her yerinde dev perakende mağazaları işletme ve satın alma operasyonlarına sahip bu ciddi firmaların satın alma yetkilileri, 2010 Yapı Market Tedarikçileri fuarına stand alarak katılan Türk imalatçı, ihracatçı firmaların yetkilileri, sorumlu müdürleri ile fuar alanında ve Buyers Lounge’da, karşılıklı işbirliği görüşmeleri yapacaklar. Ayrıca, Avusturyalı Baumax, Fransız Leroy Merlin, ve Türk Tekzen satın alma görüşmeleri yapmak üzere, kendilerine özel görüşme lounge’u kuruyorlar. Ve daha bir çok dünya markasının satın almacıları ile görüşmeler devam ediyor.Bunun yanında Türkiye’de bulunan yerel ve uluslararası gıda market satın almacıları da ev gereçleri ve yapı ürünleri reyonlarına ürün bakmak üzere fuarı ziyaret edecekler.

Praktiker ve Baumax Türkiye satın almacıları ile kısa zamanda bize bildirecekleri Praktiker yabancı ülke mağazaları ile Baumax yabancı ülke satın almacıları ürün tanımak ve tedarikçi ile tanışmak için ziyaretçi olarak fuara geliyorlar. Baumax görüşmelerini kendi özel lounge’unda, Praktiker satın almacıları ise görüşmelerini Media Force Buyers Lounge da yapacaklar.

Detaylı Bilgi İçin: www.yapimarkettedarikfuari.com

YAPI MARKET TEDARİKÇİLERİ FUARINA DAVET

80 bini aşkın ürün çeşidiyle perakendenin yükselen trendi olan yapı marketlerin ulaştığı son noktayı

  Yapı Market Tedarikçilerinin Fuarı ortaya koyuyor…

  Türkiye’de hızla yayılan yapı market zincirlerinin, şimdilik yılda bir kez bir fuar çatısı altında ürün inceleme ve satınalma platformu oluyor. Küçük yapı marketlerin, yeni ortak satınalma oluşumlarının ve binlerce nalbur perakendecisinin ziyaretine de açık olacak fuar, tedarikçilere yeni müşteriler ve müşteri grupları yaratan bir büyük organizasyon olacak.

  Tabloid formattaki Tedarik Gazetesi’nin öncülüğünde, Nalburiye Dergisinin 21 yıllık tecrübesiyle, Medya Fors tarafından organize edilecek Yapı Market Tedarikçilerinin Fuarı, 16-19 Eylül 2010 tarihleri arasında İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. “Yeni bir pazar yeri” konsepti sunan fuar tedarikçilere yapı market raflarında ve reyonlarında yer almak için önemli fırsatlar sunacak.

   Buradaki amaç zaten bildikleri ürünleri satınalmacılara tanıtmaktan çok, yeni ürün, promosyon ve merchandise odaklı bir katılımla “gövde gösterisi” yaparken, mamul farklılaştırılmasına konu olan ürünlerin uygulama kolaylıkları ve sahaları konusunda fikir yaratmaktır… ilişki sadakatini pekiştirmektir, genelde sizlerin  gittiği müşterilerinizi  (satın almacıları) yılda bir kez de olsa böylesi spesifik bir fuar çatısı altında kendi ortamınızda ağırlama ve motive etme imkanıdır, satış şartlarını değerlendirme ve senelik sipariş programını gözden geçirme imkanıdır… Burada önemli bir nüans yaratıyoruz.

   Ayrıca  küçük yapı marketlerin, yeni ortak satınalma oluşumlarının, bizim gurubumuzun amiral gemisi olan Nalburiye dergisinin ulaştığı tüm nalburların ziyaretine de açık olacak ve sizlere yeni müşteriler ve veya müşteri gurupları yaratacak bir büyük organizasyondan bahsediyoruz… Dağıtım kanalının top yekün hazır ve nazır olacağı “yeni bir Pazar Yeri” konseptinden bahsediyoruz…

onine davetiye için   tıklayın >>,