İstanbul / Türkiye
0 212 875 31 86
destek@ustalar.com

Çelik Kapı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar.

İşinizi ustalara bırakın..

Çelik kapı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çelik kapı birçok kişinin ev, iş yeri gibi alanlarda başvurduğu bir ürün grubudur. Bunları satın almadan önce bir takım kriterlere bakmak gerekir.
Çelik Kapı Nedir?
Çelik kapı almadan önce dikkat edilmesi gerekenler dışında bunun ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Çelik kapılar güvenlik ihtiyacını gidermeye yönelik üretimi başlayan, sac, çelik lamalarla desteklenen ve bu şekilde güçlendirilen, dışarıdan zorlama olduğu zaman açılması imkansız olan bir kapı türüdür.

Sağlam yapıdaki bu kapılar bazen yanıltıcı olabilir yani her çelik kapı güvenlidir denemez. Bunun da nedeni üretim süreci ile ilgilidir.

Bir çelik kapının sağlamlığı, imalat ve ölçü esaslarına uygun olması, montaj öncesi kör kasa uygulamasının olup olmaması gibi kriterlere göre belirlenmektedir.

Çelik kapı kasası bu noktada bir diğer öne çıkan konudur ve çelik kapının duvara monte edilen bölümünü ifade eder. Her marka çelik kasa için geçerli olmak üzere kasa bölümü 2mm DKP sac özelliktedir. Güvenli ve sağlam bir çelik kasa için birtakım kriterleri yerine getirmesi gerekir.
Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Çelik kapı almadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor sorusu kapılarını yeni yaptıracak kişilerin merak ettiği bir durumdur.Bu noktada çelik kasa ile işe başlanabilir.

Çelik kasalarda mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş halde olmalıdır. Ayrıca kullanılan kilit markası ve özelliği fark etmeksizin kilitten çıkan millerin kasa yuvasına girmesi gerekir. Bunun kalınlığı 2 mm kadardır ve her çelik kapıda geçerlidir.Bu bölümlerin pratik bir yöntem kullanılarak çelikle desteklenmesi de önemlidir.

Kapı kasası tamamen çelik olmayacağı için kilit mil yuvası içi dolu çelik lamalarla desteklenir ama bu da yeterli olmayabilir. Montaj bittiği zaman kapıda esneme olmaması  gerekir. Doğru bir montaj yapılması kritik bir konudur.

Çelik Zırh Sistemi

Çelik kapı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konu 7 parçadan oluşan destek sistemidir. Hırsızların müdahale ettiği zaman engellenmesinin sorunsuz olması için 7 parçalı destek sistemi olmalııdr. 10 mm’ye kadar değişen kalınlıktaki bu destek sistemi lama ve kancadan oluşmaktadır.Bu nedenle çelik kapı firması eğer bu tür bir destek sistemi kullanmıyorsa sağlam çelik kapı sınıfına girmeyen ürün satıyor demektir.

Güvenliği Test Edilmiş Olmalı

Çelik kapıların güvenliğini gösteren önemli bir özellik  güvenliğinin firmadan bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş olmasıdır. Yani bir çelik kapıda kilidin oturacağı alan sağlam olmalı, kapı menteşesi ayarlanabilir olmalı, çift contalama işlemi ile kolay biçimde kapanmalıdır.

Olması gereken belgeler ise ‘EN 1627 AB Hırsızlığa Karşı Dayanıklılık Sertifikası’ ya da ‘TSE’ belgesidir bunların talep edilmesi ve firmanın size bu belgeleri sunması gerekir.

Avrupa Birliği Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sertifikası olan kapılarda da hangi sınıf kapı olduğuna mutlaka bakılmalıdır. Çelik kapı her zaman alınan bir şey değildir ve sabit bir evde yaşandığı varsayılırsa en çok iki kez alınması gerekir. Tüketicilerin iyi bir araştırma süreci geçirmesi kritik bir konudur.

Çelik Kapı Sertifikaları ve Özellikleri

Alıcıların çelik kapı satın alırken önem vermeleri gereken kritik bir detay, çelik kapı ile verilen sertifikadaki kapının aynı olmasıdır. Bunun nedeni bazen firmaların teste sundukları kapıların satılan kapılarla aynı olmamasıdır. Montaj sistemleri açısından piyasa ürünü ile testteki malzeme değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum AB güvenlik sertifikasının olmasının ne kadar önemli olduğunun da bir göstergesidir.

 Kilit Bölgesi Sağlamlığı

Çelik kapıların kilit bölgesi en önemli kısımları oluşturuyor.  Bunun da nedeni anahtarı zorlamayla kapının açılmaması gerektiği. Eğer kilit sistemi sağlam olmazsa bu durumda çelik kapının diğer bölümünün iyi olması pek de bir şey ifade etmiyor. Bu noktada çelik kapının sağlamlığının kapı kilidiyle doğrudan ilgili olduğunu belirtmek gerekiyor. Kilit için yeterince dayanıklı bir alan yaratılması şart da denebilir.

Rozet sistemi, hırsızların girmesini engelleyen bir bölüme işaret eder. Keskiyle yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir.

Kapı menteşesinin de ayarlanabilir olması, bina esnemesine ve zemin kayması durumlarına karşı dirençli olması gerekir. Ayrım olması bakımından kaynaklı ve sabit menteşeli çelik kapılar bu özellikte değildir ve alıcıların da bunu sormaları gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Size nasıl yardımcı olurum ?