Evinize güzel bir makyajın püf noktaları!

Ev Döşemesi hakkında
Ev Döşüyorum

Salonların nasıl aydınlatılması gerektiğini ve doğru ışığı seçmenin püf noktalarını merak ediyor musunuz?

Interlight İstanbul 2008 Fuarı’nı düzenleyen NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu, aydınlatma sektöründe ev dekorasyonuna yansıyan yenilikler,salonların nasıl aydınlatılması gerektiği, doğru ışığı seçmenin püf noktaları ve dekoratif ışık için önerilerini paylaştı.

Aydınlatma sektöründe ev dekorasyonuna yansıyan yenilikler neler?
Aydınlatma çözümleriyle teknolojinin sıradışılığını keşfetmek isteyenler için yenilikçi ürünlersunmaya devam eden Interlight İstanbul 2008 Fuarı’nda, dekoratif ve teknik aydınlatma ile ilgili son tasarımların yanı sıra ev ve ofis dekorasyonunda son yılların gözdesi olan modern ve klasik tasarımlar sergilendi.

Işık kaynakları ve buna bağlı olarak aydınlatma cihazları büyük bir hızla değişiyor. Artık çevreyi kirleten malzemelerden uzaklaşarak imalat yapma isteği ve daha fazla ışık üreten kaynaklara (LED’ler, kompakt veya yeni jenerasyon floresanlar, geliştirilmiş metal halde ampuller) ulaşma hedefi var.

Yine enerji tasarrufu sağlayan teknolojik ürünler ve doğru aydınlatmayı bilinçlendirme ev dekorasyonundaki son yenilikler olarak öne çıkacak. Avizelerde minimalist yaklaşımlar aşırı frapanlığın önüne geçmeye başladı. Lambalarda sanat eserini andıran inanılmaz şık tasarımlar mevcut. Temelinde ev dekorasyonuna yansıyan aydınlatma teknolojisi kadar sanat eseri görünümünde yaratıcılık da önümüzdeki yılların hedefi olacak.

Evin en çok vakit geçirilen alanı olan salonlarda nasıl bir aydınlatma olmalı?
Salon aydınlatmasında, her şeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması gerekir. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve yerel olarak aydınlatın.

Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı veya ayaklı lambaları ve yerel aydınlatma yapan abajurları salonda kullanmak idealdir. Geniş odalarda çoğunlukla tavan armatürleri tercih edilmelidir. Daha küçük odalarda ise aplikler de aynı görevi görür. Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmalısınız. Avizeler hem yeterli ışığı sağlar hem de yemek odası ya da bölümünüze görkem kazandırır.

Salonun diğer kısımlarında abajur ve lambader gibi aşağıdan, direkt göze gelmeyen aydınlatma modelleri daha yumuşak atmosfer oluşturur. TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekir, bu mekanlar için raylı spotlar idealdir. Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler, koridorlarda kullanılabilir.

Evlerde aydınlatmayla ilgili ne gibi hatalar yapılıyor?
Aydınlatma aslında makyaj gibidir. Makyaj insana kimi zaman renk ve canlılık verir, kimi zaman da vurgu yapar ve öne çıkarırsa, aydınlatma da evi canlandırır ve renklendirir; kamufle eder, yorumlar ve vurgular. Kötü yapılmış makyaj ise çirkinleştirir ve yanlış ve kötü yönlerini belirginleştirir.

İşte ışığında dekorasyon öğesi olarak görevi tam olarak bunlarla ilintilidir. Kötü aydınlatma bir yapıyı olduğundan loş, izbe ve çirkin yapabilir. Kusurlarını açığa çıkarır ve kötü bir sonuçla karşılaşılır. Bunun yanında fazla masrafa da yol açar. Yalnız iyi aydınlatma hiç de beklenmeyecek efektler yaratarak, keyifli ve kullanım amacına uygun ortamlar yaratır.

Nedir iyi aydınlatma? İyi aydınlatma doğru ve hesaplanmış aygıt kullanımıdır. Her aydınlatma aygıtının doğru işlev için ve doğru aydınlık seviyesinde kullanılmasıdır. Mesela özellikle bir ürün vurgulanmak istendiğinde spot, genel aydınlatma istendiğinde ankastre tercih etmek gibi doğru sonuçlar veren çözümler kullanılmalıdır.

Tasarımda yanılgıya düşülen en önemli sorunlardan bir tanesi de farklılık yaratmak için insanların sürekli üst üste eklemelerden oluşan ürünler düşünmesidir.

Aslında güzel olan beğeniye hitap eden çoğu zaman sade olandır. O yüzden özellikle aydınlatma tasarımı yaparken, dekorasyon ürünü olan objeyi fonksiyonellik aracımız olan ışık ile vurgulamak, beğeniye dahil etmek gerekir. Bunun yolu da karmaşıklıktan uzaklaşıp sadeliği bir tasarım konsepti olarak benimsemekte yatıyor. Ekleyip çözüm üretmektense, çıkartıp en yalın haline kadar ulaşabilmek en doğru çözüm yolu aslında.

Doğru ışığı seçmenin püf noktaları neler?

 • Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmalısınız. Avizeler hem yeterli ışığı sağlar hem de görkem kazandırır.
 • Abajur ve lambader gibi aşağıdan, direkt göze gelmeyen aydınlatma modelleri daha yumuşak atmosfer oluşturur.
 • TV izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekir, bu mekanlar için raylı spotlar idealdir.
 • Yatak ve çocuk odasında, göz kamaştırmayan genel aydınlatmanın yanı sıra okuma için başucu aydınlatması da yapılmalıdır.
 • Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler koridorlarda kullanılabilir.
 • Mutfakta keskin gölgelerden kaçınmak için açık renkli motifler tercih edilmelidir.
 • Banyo ışıklandırmasında neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler ya da renk geri verimine sahip lambalar kullanılmalıdır.Dekoratif ışık için pratik öneriler
 • Mumlarınızı yemek masanızın üzerindeki şamdanlı bir avizenin içine yerleştirebilir, ayrıca bir konsolun üzerine avizeli lamba ve duvara da abajur başlıklı aplikler asabilirsiniz.
 • Mekana teatral bir hava katmak için yemek masasının üzerine çok küçük bir abajur koyabilirsiniz.
 • Sadece bardaklara ışık vermek ve ışıldamalarını sağlamak istiyorsanız, avizesi çevrilebilen ampullü bir abajurla bu işi görebilirsiniz.
 • Konukların üzerlerini aydınlatmak istiyorsanız yere konulan uzun ayaklı bir abajur size yardımcı olacaktır.
 • Tavana asacağınız şık bir avize ile ortama sıcak bir görüntü katabilirsiniz. Konsolun üzerine t-ışıklar yerleştirebilirsiniz.
 • Modern bir ortam yaratmak istiyorsanız, ışığın yoğunluğunu mekanın tarzı üzerinde yoğunlaştırıp masanın üzerine şamdanda mumlar koyabilirsiniz.
 • Saydam abajur başlarını ve avizeleri natürel renklere boyayıp üzerlerine bir kat daha boya atarak hoş bir atmosfer sağlayabilirsiniz.
 • Yemek için dolapların altına yerleştirilmiş ışıkları yakmak yeterlidir. Bu tarz bir aydınlatma, ortama hem bar havası verir hem de daha sıcak bir atmosfer yaratır.
 • Mutfak işleri yaparken yararlanmak üzere, raflar ve dolapların altına düşük voltlu halojen spotlar kullanabilirsiniz.Bebek ve çocuk odası aydınlatmaları nasıl olmalı?
  Çocuk odasını, ihtiyaçlara ya da mekan kullanımına göre bölümlere ayırın ve bu alanlardaki ışıkların ihtiyaca göre birbirinden bağımsız olarak açılıp kapanmasını sağlayın.Çocuğunuzun odasındaki aktiviteleri, bu aktivitelerin alanlarını, yaratmak istediğiniz atmosferi ve ışık düzeyini belirleyin.

  Örneğin bir çocuk odasında çalışma, uyuma, giyinme ve oynama alanları olabilir. Bir bebek odasında ise emzirme, alt değiştirme, uyuma ve oynama alanları yer alabilir. Her aktivite farklı ışık gereksinimine sahiptir. Bu fonksiyonları destekleyen bir aydınlatma planı yapmanızı öneririz. Odanın bir genel aydınlatması olabilir ancak çalışma masasında bir masa lambası, emzirme koltuğu yanında bir ayaklı lamba ya da alt değiştirme masasının üstünde bir aplik kullanabilirsiniz.

kaynak :evdose