İstanbul / Türkiye
0 212 875 31 86
destek@ustalar.com

Su tesisatçılığı hakkında herşey ?

İşinizi ustalara bırakın..

Su Tesisati Nasil Dosenir?, aşağıda yazılmış dekorasyon yazısı ile, Su Tesisati Nasil Dosenir? hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Suyu dağıtmak kirli suyu atmak gibi işlevlerde sıkça rastlaştığımız tesisat sözcüğü, öncelikle ne demektir tesisat? Nasıl olmalıdır? Su tesisati nasıl döşenir? Bunlara tek tek döneceğiz ilk önce yapılan her işe önem vermeliyiz, bu işte ciddiyet ve önem arz ettiği için özenli davranılmalıdır. Dediğim gibi tesisat ne demektir? Bu sorunun bir çok yanıtı bulunmaktadır. Sözlük anlamı ile “işin sağlanmasına yardım eden araçların uygun yerlere döşenmesi ve ya döşenen bu araçların tümü, döşem, donanım.”

Su tesisatı nasıl döşenir?
Atıkların, pis suların boşaltılması tesisat işlevlerinden olmalıdır. Bunlardan başka mutlaka bir denetleyici musluğun olması gerekir. Sıhhı tesisat malzemeleri; Rezervuar, klozet, banyo teknesi ve bidedir.

Günümüzün önemli sorunlarından olan tesisat ve alt yapı ustalık gerektiren önemli işlerdendir. En önemlilerinden birisi de su tesisatının döşenmesi olmuştur. Bunun için konut içi tesisatlarda yapılanlar en iyileri olmalıdır. Bu işlerin yapım aşamalarında emek, bütçe, ustalık alt yapı önemli unsurlardandır.

Bu açıklamadan sonra bir soru daha karşımıza çıkıyor su tesisatı nasıl olmalıdır? Sıklıkla kullandığımız su tesisatları sağlam, iyi yapılmış, sızdırma ihtimali olmayan, özenle döşenmiş ve sürekli bakım gerektirecek aksaklıkları olmayan bir mekanizma gibi çalışmalıdır. Konuyu biraz daha açacak olursak tesisat önemli bir yer alır. Yapılan ve ya yapılacak tesisat bize güven vermelidir.

Su tesisatı
      Her yapının sıhhi tesisatı, üç temel işlevi karşılamalıdır. Besin tüketimine (yemek pişirmek, içmek) yönelik ve günlük tüketimde kullanılan (çamaşır yıkamak ve temizlenmek) suyun sağlanması ve konut içinde kullanılmak için dağıtılması; organik atıklar, deterjanlar, bazı eriyikler vb., “pis suyun” boşaltılması. Bazı durumlarda, sıhhi tesisatın özel işlevleri olabilir. Bir kuyudan,kaynaktan, suyun alınması; pis suların toplandığı fosseptik çukurlar ve biyolojik işlemlerle pis suların toprağın derinliklerine dağılması; içme suyu tesisatı; suyun, içilir nitelik taşıması, mekanik filtre tesisatı, tesisatın hazne, boru gibi parçaların polifosfatlar aracılığıyla, kimyasal açıdan korunması.
     
Konut İçi Tesisat
      İç bölümlerde gelişen bu sistem, iki ihtiyaca cevap verir. Suyu, konut içi noktalara dağıtmak; pis suyu boşaltmak. Teknik terminolojide “temiz su”, konuta çeşitli amaçlarda kullanılmak için ulaştırılan, içilebilir nitelikte sudur; kullanıldıktan sonra boşaltılan, konut dışına ulaştırılan, su ise “pis su” diye tanımlanır. Çok konutlu dairelerde ise, bir kolon sistemi vardır. Temiz su, borularla dairelere ve daire içine ulaşır, buradan da pis sular dikey borularla akıtılır. Her dairede, bir giriş noktası vardır. Suyun akıtıldığı her noktada, pis suların boşaltıldığı kolona bağlanan, bir boru vardır. Çatı düzeyinde, en üst bölümden farklı bir biçimde, bir baca ya da açıklık aracılığıyla, dışarıya bağlantılıdır; bu bağlantı, sifonun düzgün çalışması ve boşaltılan atıkların, taşkınlık yapıp geri çıkmasının, önüne geçebilmek için, pis suların akıtılmasının temel öğesi olan hava ve gazın boşaltılması için kaçınılmazdır.
     
     Genellikle, temiz su tesisatında su, doğrudan doğruya daireleri besleyen kolonlardan akmaz. Zeminde toplanır, hidrofor dediğimiz sistem ile yeterli basınçla dairelere ulaştırılır. Hidrofor, elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik kesintisinde su da akmaz.
     
Musluk ve Bataryalar
      Bir sıhhi tesisat (lavabo, banyo teknesi, bide, klozet) üstünde, mutlaka, su akışını denetlemek için bir musluk bulunmalı, bu musluk, biçimi nasıl olursa olsun, su akışını düzenlemelidir. Piyasada, zevkinize ve kesenize uygun, bir çok modelleri olan bataryalar mevcuttur. Zaman içersinde contalar sorun çıkartabilir, bu durumda contalar değiştirilir.
     
     Bazı bataryalar, estetik olarak güzel olmalarına karşın, tamir anında sorun çıkartabilir (duvara gömük modeller), bunun için, mümkünse duvarın dışına monte edilen modeller seçilmelidir. Aksi takdirde duvarlarınız, fayanslarınız kırılabilir.
     
Sifonlar
      Her sıhhi tesisat gereçlerinin hemen altına, kötü kokuların ve gazların, yapı içine sızıntısını önlemek amacı ile bir sifon, yani suyu boşaltma borusuna yönelten, sulu subap yerleştirilmiştir. Sifonlar, tamiri gerektiğinde parçalar halinde ayrılabilirler. Sifonların girişinde ; saç, sabun ve atıkları engelleyecek şekilde süzgeçli bir bölüm bulunur. Banyoda sıhhi tesisat gereçlerine bağlanan boşaltma boruları, çoğunlukla duvarların döşemeye yakın yerlerinde ve döşemede sıva altında yer alırlar; kurşundan yapılmış, klozetin altına yerleştirilmiş bir “çatal” da toplanırlar. 30 yıl bakım gerektirmezler.
     
Sıhhi Tesisat Malzemeleri
Bide
      Genellikle porselendendir. Tıpkı klozet gibi vida ve takozlarla döşemeye monte edilir. S tipinde sifonu vardır. İki ayrı muslukla beslenir ve genellikle klozetin yanındadır. Üzerine oturularak cinsel organların yıkanması için kullanılır.
     
Klozet
      Piyasada değişik modelleri vardır. Farklı materyallerden üretilir. Döşemeye; alttaki ağız bölümü, döşeme altındaki çatalın üzerine bağlanacak şekilde monte edilmiştir. Klozet kapağını değiştireceğiniz zaman; bir şablon çıkartarak, zevkinize uygun olanı seçmeniz önerilir. Aralarında küçük farklılıklar vardır ve sizi yanıltabilir.
     
Banyo Teknesi
      Porselen kaplı dökümdendir. Değişik ebatlarda bulunur.
     
Mutfak Lavabosu
      Banyo lavabosu ile teknik olarak aynıdır, aynı özellikleri taşır. Tasarımda bazı farklılıkları vardır.
     
Rezervuar
      İçlerinde su seviyesini ayarlamak için şamandıra mevcuttur. Suyun girişini düzenleyen kapama tıpasının, aşınması ve-veya kırılmasında arıza çıkartabilir.
     
Kaynak: kadinlar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Size nasıl yardımcı olurum ?